Taos
Čt 17.3 někde v horách u silnice – Taos – někde před Jemez
Ráno lehce prší. Místo, kde jsme strávili noc je poněkud neutěšené oproti místům, na kterých jsme spali poslední dobou. Jen se nasnídáme, pobalíme věci a razíme směrem na Taos.
Během cesty začíná pršet víc a víc. Jak v horách stoupáme, déšť se postupně mění ve sníh. Cesta do Taosu je dlouhá, asi dvě hodiny v horským terénem, sice po asfaltce, ale nahoru, dolů. V půlce nabíráme na pidi benzínce naftu.
Do Taosu dorážíme rozladění a hladoví. Venku sněží a je zima. Jen obléct se do všech potřebných vrstev nám dává zabrat. Někteří vybraní jedinci (ten nejmladší) se opět odmítací obléct přiměřeně počasí a kazí už tak špatnou náladu ve družstvu.
Janek vyhledal nějakou doporučovanou restauraci s novomexickou kuchyní, kam po rychlé obhlídce náměstí zamíříme. Je tam teplo, hezky to tam voní a personál je milý. Jen máme každý svou představu o jídle. Janek by chtěl, abychom si objednali čtyři novomexická jídla, která bychom sdíleli a ochutnali tak spoustu nových chutí. Jenže Kuba trvá na kuřecích kouscích, já chci něco bezmasého. Joli by chtěla palačinky, naštěstí ale svoluje k nějaké novince – tacos s kuřetem. Janek si dává něco s hovězím, přelitého dvojím čili. Nakonec to všechno dobře dopadne, dokonce od sebe trochu ochutnáváme (my dvě s Joli bereme Kubovi hranolky :-) Na závěr se rozšoupneme a objednáme si ještě všechny tři dezerty, které nabízejí – jakousi čokoládovou buchtu, smaženou tortillu a flan.
I přes veškerou snahu, je nálada stále nic moc. Někdy prostě ani plné žaludky nepomohou. Odcházíme z restaurace, venku je pořád zima a sněží. Míříme na kafe do hipsterské kavárny na rožku. Tam se nám nálada konečně trochu zlepší. Kafe je silné a kavárna působí evropsky. Obcházíme ještě jednou městečko. Je to tady moc pěkné, postavené v tradičním (či jak to nazvat stylu) pueblo stylu.
Navštívím svůj první „quilt shop“ (obchod s látkami a potřebami na patchwork), ale nic si nekoupím. Mrzí mne to, ale na tvoření nemám vůbec čas a prostor. Vlastně mi to zatím ani nijak nechybí, dny jsou tak vyplněné, že ty chvilky, kdy nemusím nic dělat, jen zírám ven z okýnka.
V obchodu s trekovými potřebami kupujeme další dvě litrové lahve – pro mne a pro Joli. Už máme každý svou litrovku Nalgene.
Vracíme se k autu, chceme přejet do slavného puebla, ale to je pro koronavirus zavřené.
Vzdáváme to. Taos nám nějak nesedl. Odjíždíme pryč směrem na další horké prameny v Jemez Springs, které doporučil pán v T-or-C. Doporučil je Jankovi, já jsem na konverzace s cizími pány moc stydlivá. Zvlášť poté, co mi takový pán řekne, že kdybychom byli ukrajinští uprchlíci, vzal by si nás k sobě domů.
Jedeme zase hodně dlouho horami. Pořád do kopce, až mi přijde, že výš už to snad ani nejde. Zase sněží a v krajině leží pár centimetrů sněhu. Učíme se s dětmi anglická slovíčka pro horská zvířata – los, sob, puma apod.
Všechny státní kempy, které cestou míjíme, jsou zavřené. Prostě je tam závora a za ní sníh. Nakonec parkujeme ještě za světla jen na takovém odpočívadle, kde není zakázané kempování ani omezen provoz od úsvitu do soumraku. Po cestičce se dá dojít k čisťounkým suchým záchodům a kousek dál k výhledu do údolí.
Dávám péct kuřecí a krůtí prsa k večeři. Týna jde konečně běhat, já venku cvičím. Hrozně se u toho zadýchávám. Až druhý den mi dojde, že je to možná tou nadmořskou výškou (2700 m).
Začíná mrznout. Rozhodujeme se už předem, že budeme spát všichni v budce, protože v kabině nejspíš bude hrozně chladno. Nakonec tam Týně tak strašná zima není, použije totiž Jolčinu metodu zakrytí – do tenkého dekového spacáku si dá peřinu a celá tam i s hlavou zaleze. Když jdu spát budím ji, aby si přelezla za mnou do postele, ale je jí kupodivu teplo a přijde až k ránu, kdy je venku -8°C.