Nákupy v Calamě a obratník Kozoroha
Út 1.11. v poušti mezi Calama a San Pedro, 2600 m.n.m. (Chile) – v poušti za Antofagasta, 647 m.n.m. (Chile)
Být v zemi jako je Chile má své výhody i nevýhody. Dnes si užíváme těch výhod a nakupujeme v nákupním centru. Po dvou měsících v chudých zemích je to dost zvláštní zážitek. Naposledy jsme byli v opravdovém shopping centru v Kartageně v Kolumbii na začátku září. Je tedy velká událost navštívit takové místo a užít si nakupování ve velkém, dobře zásobeném supermarketu a moci se porozhlédnout po menších obchodech.
Ráno se probudíme v poušti. Po snídani vše sbalíme a přejedeme na parkoviště před nákupním centrem v Calamě. Tohle město nemá dobrou pověst, není dobré nechávat auto na parkovišti nehlídané, takže se zase jednou dělíme na dvě skupiny. My holky jdeme nakupovat potraviny, kluci jednou pro vodu a benzín. Tím, že máme oba s jankem přístup k internetu, můžeme si volat a pasát průběžně, což je fajn, protože se nemusíme domlouvat na přesný čas a místo a můžeme si nakupování užít.
Zatímco v Peru a Bolívii bylo nakupování relativně jednoduché, nebylo z čeho vybírat, v tady v Chile v obchodě plném zboží je to zase jednou náročné. Jen výběrem mouky strávím několik minut. Chtěla bych úplně obyčejnou hladkou mouku – jen pomletou pšenici, ale to tady nevedou. Do všech muk se přidávají vitamíny. Často jsou mouky bělené. Mouky také často obsahují kypřící prášek do pečiva. V USA se jim říká Self raising, v Peru Con Preparados a tady zase jinak . Než se v tom všem zorientuji a vyberu mouku bez kypřícího prášku a bez bělidla, chvíli mi to trvá.
Másla jsou zase všechna se solí. Během chvíle najdu máslo bez laktózy, ale se solí. Nakonec najdu i to nesolené, ale trvá mi to dalších několik minut. A takhle je to se vším.
Docela často jíme párky, ale já nemám ráda kečup a dávám přednost hořčici. V Česku kupuji obyčejnou plnotučnou, ideálně bez konzervantů. Tady v Chile jsou na výběr tři značky – místní, americká a francouzská. Studuji jejich složení. Ta místní podle etikety obsahuje, kde co, jen hořčičná semínka ne (ale možná se pletu). O té americké vím, že mi nechutná, i tak si čtu složení. Na prvním místě je ocet, který nemám ráda, tak je mi hned jasné, proč mi tahle hořčice nechutná. Francouzskou studuji jen pro srovnání – balení je moc velké a stojí třikrát tolik než druhé dvě značky. Odcházím tedy bez hořčice. Snad někde narazím na menší balení francouzské dijonské.
Zatímco já nakupuji hlavně na vaření, holky vybírají hlavně pro sebe – sušenky, tyčinky, lupínky, nutela apod. Máme skoro plný vozík. Jsem ráda, že se mi podaří zaplatit platební kartou.
Když vyjdeme ven na parkoviště, je nádherně teplo. Janek s Kubou akorát přijíždějí. Všichni vynosíme věci z vozíku do auta a pak Janek vezme děti do sushi restaurace v nákupním centru. Já mezitím celý nákup pěkně v klidu a soustředění uložím na místo. Když mám vše hotové. Vrátí se zbytek s obědem a společně se najíme v autě.
Po obědě vyrazí Janek s Kubou a koupí si oba nové sluneční brýle a holky si koupí něco v papírnictví. Pak necháme děti v autě a já si koupím rtěnku (to je asi ta největší blbost, co si koupím, mám už od Cuzca rozpraskané rty a nic na to nepomáhá) a Janek pivo a nějaké salámky.
Celé odpoledne jedeme směrem na jih. Přejedeme obratník kozoroha. Na svačinu zastavíme na benzínce, kde jsou zdarma sprchy. Všichni se umyjeme. Kluci studenou, holky teplou.
Na noc zastavíme v poušti. K večeři jsou hamburgery. Když všichni dojíme, když umyju nádobí, jdu se na chvíli sama projít, abych lépe vytrávila. Slunce právě zapadlo a trochu se bojím, že bude brzy tma, tak nejdu daleko. Překvapivě se ale stmívá velmi pomalu, což je moc příjemné.