New Orleans

Ne 6.3.Pearlington Boat Launch (Mississippi) - New Orleans - Rutherford Beach (Louisiana)

Ráno je opět teplo, vlhko a po čase i slunečno. Po snídani se jdu trochu projít po okolních ulicích. Ty zvláštní domy na “kuřích nožkách”, které jsem v noci považovala za nějaké opravny lodí, jsou normální domy k bydlení.

Tady jsme strávili noc.

Domečky na kuřích nožkách kousek od míska, kde jsme spali.

Tohle už byla spíš vilka na kuřích nožkách.

Ranní kafe na břehu řeky Pearl.

Tohle byla asi nějaká voo-doo praktika - látka počmáraná černou barvou s přilepeným černým ptačím peřím. Doklad toho, že jsme spali opravdu kousek od New Orleans.

Ranní cestu do New Orleans považuji za nejhezčí část dne. I když už ráno bylo jasné, že snídani si ve městě nedáme, těšila jsem se krásné město evropského stylu a na kávu se zákuskem. Cesta vedla krajem řek a mokřadů a měla takovou zvláštní atmosféru.

Někdy je fajn odbočit z dálnice a pár desítek kilometrů jet po menší silnici. Tahle měla neskutečnou atmosféru díky mostům se zajímavými konstrukcemi a řekám a mokřadům pod nimi.

Příjezdem na předměstí New Orleans se vše změnilo. Předměstí vypadala jinak než jsme byli zvyklí doposud. Domy byly ve špatném stavu, oplocené a všude se válely odpadky.

Dojeli jsme na krásně upravené parkovistě u budovy turistických informací. Zaplatili jsme 10 dolarů za 10 hodin parkování (nešlo si vybrat kratší dobu), sbalili do batůžku to nejnutnější a došli si na informace pro mapu. Parkovistě bylo čisté, budova zvenku i zevnitř nablýskaná, pracovnice moc milé.

Ulice francouzské čtvrti zdobila ještě výzdoba po Mardi Gras, masopustním průvodu městem.

Zamířili jsme k francouzské čtvrti, která byla prakticky přes ulici. Náš knižní průvodce říkal, že jestli máme v městě něco navštívit, tak to je právě tahle oblast. Nikam jinam jsme ani z časových důvodů jít nechtěli.

Teď moc nevím, jak to napsat,ale byl to pro nás trochu šok. Hlavně dětem se tam z počátku vůbec nelíbilo (řečeno politicky korektně). Domy krásné, barevně omítnuté i obložené režným zdivem, s balkovy se zdobeným litinovým zábradlím. Jenže všechny obchody i další podniky působily zvláštně, tak trochu temně. Na ulicích nebylo zrovna čisto a sem tam se tam válel nějaký ten bezdomovec. Prošli jsme napříč čtvrtí až k řece Misssissippi (blátivě hnědá řeka), od mola právě odrážel kolesový parník, a pak se pokračovali na náměstí u kostela sv. Ludvíka.

Mississippi na vlastní oči. V páté třídě jsem dostala k Vánocům knihu Dobrodružství Huckleberyho Finna. Tatínek nám ji pak každý večer četl před spaním. Od té doby mám Mississippi zarytou hluboko pod kůží,vidět ji byl splněný sen.

Kolesový parník na Mississippi.

Na rohu u kostela jsme zapadli do restaurace (ostraze se zlatými horní jedničksmi i dvojkami jsme se museli prokázat očkovacími certifikáty) a děti se konečně začaly cítit bezpečně. Objednali jsme si jako typičtí turisté místní speciality - fazole s rýží a něco pak s krevetami. Kuba si dal hamburger a Joli zatoužila po sladkém dezertu nazvaném “Mississippi mud pie”.

Měníme si místa v restauraci. Joli vysvětuje, proč je to potřeba.

Typické místní jídlo - červené fazole, bílá rýže a výrazně kořeněná klobása.

Mississippi mud pie jsem si představovala jako brownies. Ve skutečnosti vypadal jako obyčejný kakaový dortík se šlehačkou, ale zdání klamalo - byl tvořen sušenkami oreo a zmrzlinou.

Jídlo nás příjemně naladilo. Okukovali jsme věstkyně budoucnosti i obrazy místních umělců, užili si show pouličního umělce. Pak už toho na nás bylo dost. Zamířili jsme do infocentra na kafe a pak už rychle pryč z města. Pro děti to byl velmi silný zážitek.

Pouliční show.

Rozradostnění po pouličním představení.

Vidíte toho hada? Kuba nechtěl věřit, že je živý.

Ten nejkrásnější obytňáček na celém světě stál kousek od nás na parkovišti.

Dálnice z města vedla z části po mostech nad mokřady. Zahlídla jsem z okénka množství bílých volavek a dokonce i dva aligátory na mělčině.

Odpočinek u kávy v budově turistických informací. V Louisianě nám oběma z ničeho nic přestal fungovat internet. U kafe jsme si tak četli zprávy nebo sjížděli instagram.

Plánování jde velmi pomalu. Od Jankova tatínka jsme dostali starší autoatlas celých USA. Nalistovala jsem si mapu Nového Mexika a samolepkami si označuji místa, která jsou zajímavá. Pomůže nám to s plánováním trasy s minimálními přejezdy. Něco bude možná nutné vynechat, abychom si zybtečně nezajížděli,

Večer jsme dojeli na opěvované místo pro nezávislé kempování - pláž Rutherford beach.